Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania.
gmina moszczenica info
REKLAMA

Kupimy telewizor dla chorych dzieci! W szpitalu płacą za każdą godzinę

  • Dodano: piątek, 29 lipiec 2016 08:28
  • |
  • Autor: A.Nigbor
  • |
  • Odsłon: 1560

Gazeta Krakowska razem z Bractwem Kurkowym zaprasza w niedzielę do Szymbarku na festyn charytatywny. Dochód z imprezy pozwoli na stworzenie pokoju zabaw na oddziale dziecięcym gorlickiego szpitala.

Już w niedzielę przy Kasztelu zawalczymy o lepsze warunki pobytu dzieci w gorlickim szpitalu. Razem z Bractwem Kurkowym oraz Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów organizujemy piknik dla wszystkich chętnych rodzin z myślą o chorych maluszkach, które dochodzą do zdrowia na oddziale dziecięcym gorlickiej lecznicy.

Tylko w tamtym roku leczyło się tam 1912 dzieci, przy czym, jak podaje Beata Stępień, kierownik działu organizacji i nadzoru szpitala, z roku na rok jest ich coraz więcej. - W 2013 roku przyjętych na oddział było 1534 dzieci, rok później już 1705, w ubiegłym blisko 2000 - dodaje.

Chore dzieci mają do dyspozycji tylko niewielką salkę, w której próżno szukać zabawek, gier, kredek. Nie ma też ogólnie dostępnej telewizji. Za tę w salach trzeba płacić - aż dwa złote za godzinę. Dyrektor szpitala Marian Świerz tłumaczy, że montaż i obsługę szpitalnej telewizji kilka lat temu powierzono zewnętrznej firmie. Stąd opłata.

Za pieniądze zebrane podczas pikniku chcielibyśmy kupić telewizor, odtwarzacz DVD i wyposażyć salę w małą filmotekę z bajkami dla dzieci. Powinny się tam też pojawić książki, puzzle, gry planszowe, trochę zabawek, może jakaś zjeżdżalnia. Akcję pomoże nam przeprowadzić Fundacja Beskidzka Zima, która zorganizuje zbiórkę publiczną w Szymbarku.

Kasztel w Szymbarku zamieni się w fortecę, którą zdobyć będą musiały dzieci. Od godziny 14 do 18 muzeum będzie do dyspozycji wszystkich maluchów, spędzających wakacje w miejscu zamieszkania i z myślą o tych, które trafiają na oddział dziecięcy gorlickiego szpitala. Jedne z zapaleniem płuc, oskrzeli, inne z rotawirusami, po zatruciu tlenkiem węgla, ale też z żółtaczką, z atakami padaczki, a nawet białaczką. Wszystkie potrzebują opieki lekarzy, ale też miejsca przyjaznego rekonwalescencji, wyposażonego w zabawki, gry edukacyjne i ogólnie dostępną telewizję.

Żeby taką salę zabaw zorganizować, spotkamy się w Szymbarku. Przy okazji pikniku przeprowadzimy akcję charytatywną właśnie na rzecz oddziału dziecięcego gorlickiego szpitala.

- Mamy przygotowanych sto zbroi, drewnianych mieczy i tarcz dla chętnych do zabawy rycerzy i rycerek. Każde dziecko otrzyma stosowny strój i zostanie zaciągnięte do drużyn pod chorągwiami Gryf i Zadora - zdradza harmonogram Zdzisław Tohl, dyrektor Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów.

Zdobycie Kasztelu będzie tylko jedną z atrakcji, bo w jego wieży na uwolnienie czekać będzie księżniczka Gładyszka, pojmana przez Czarnego Rycerza.

- Żeby staranować Kasztel, powstała katapulta, jest też taran do wyważenia drzwi Kasztelu - mówi Zdzisław Tohl.

Po uwolnieniu księżniczki najdzielniejsi wojownicy zostaną pasowani na rycerzy przez króla kurkowego.

- Chodzi o dobrą zabawę i szczytny cel przedsięwzięcia - mówi Jerzy Wojnarski, król kurkowy gorlickiego bractwa. - Zapraszamy na nią wszystkich, którym bliski jest los chorych dzieci. Zabierzcie swoje pociechy i przyjedźcie w niedzielę do Szymbarku - dodaje.

W dniu imprezy dochód ze wszystkich dodatkowych atrakcji - kuchni polowej, z której wydawane będą kiełbaski z rożna i leczo oraz kompot, a także pyszne ciasta, chleb ze smalcem, małosolne ogórki i inne pyszności - przekazany zostanie na rzecz wyposażenia pokoju zabaw oddziału dziecięcego gorlickiego szpitala.

- Przez żołądek chcemy trafić nie tylko do serc, ale i portfeli gorliczan. Większość z nas jest rodzicami, mamy już wnuki. One też mogą być pacjentami oddziału dziecięcego. Chcemy zadbać, by wracały do zdrowia w przyjaznej atmosferze - dodaje Jerzy Wojnarski.

Każdy, kto chce wesprzeć akcję, może dokonać wpłaty na konto: Fundacja Beskidzka Zima, 38-333 Klęczany 106, nr 05 8795 0005 2001 0005 1725 0003. W tytule przelewu należy wpisać: Sala zabaw szpital Gorlice.

Dodaj komentarz
1. Komentarze może dodawać każdy czytelnik portalu, posiadający lub nie posiadający zarejestrowanego konta.
2. Nie będą publikowane komentarze które zawierają słowa powszechnie używane za wulgarne i obraźliwe.
3. Osoba która poczuła się obrażona przez komentarz może wystąpić o udzielenie adresu IP w celu ustalenia tożsamości obrażającego.
4. Publikowane nie będą komentarze które są skrajnie rasistowskie, antysemickie, szowinistyczne.
5. Publikowanie nie będą komentarze które zawierają reklamy produktów lub usług.
6. Publikowane nie będą komentarze które zawierają uwagi skierowane do redaktorów i moderatorów Moszczenica Info - w tym celu prosimy o kontakt mailowy.
7. Dodając komentarz zgadzasz się na publikacje swojego adresu IP.


Pogoda

 

Logowanie

REKLAMA
Moszczenica Info
 
Na skróty
 
Image
Copyright © 2008-2018 Moszczenica Info.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kreacja: Agencja DM