Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania.
moszczenica info gmina moszczenica
Artykuły
REKLAMA

Jan Gubała - pro memoria

  • Dodano: środa, 21 marzec 2018 09:00
  • |
  • Autor: UG Moszczenica
  • |
  • Odsłon: 4325

ŚP Jan Gubała urodził się 21 maja 1944 r. w Moszczenicy. Jego rodzicami byli Stanisława i Władysław Gubała, którzy prowadzili w Moszczenicy gospodarstwo rolne, typowe dla naszej wsi ale ambitnie specjalizujące się w chowie krów mlecznych. W takiej rodzinie wychowywali się razem z bratem Andrzejem.


Młodszy Jan uczęszczał do szkoły podstawowej w Moszczenicy, wówczas 7-letniej, a było to w latach 1951 – 1958. Następnie uczęszczał do Liceum Handlowego w Gorlicach, cały czas pomagając rodzicom w prowadzeniu gospodarstwa. Jeszcze w latach szkolnych zatrudnił się do robót melioracyjnych w Spółce Wodnej za namową swojego taty, który tam był brygadzistą. Tuż po ukończeniu 18 roku życia upomniało się o Niego wojsko. Zasadniczą służbę wojskowa odbył w latach 1963 – 1964 w jednostkach w Kielcach i w Warszawie. Przysięgę wojskową złożył 15 grudnia 1963 roku w jednostce nr 292. Był dobrym żołnierzem. Odznaczono Go dwukrotnie odznaką „Wzorowy Żołnierz” pierwszego i drugiego stopnia. W jednostce warszawskiej pełnił funkcję pisarza. Po ukończeniu służby wojskowej powrócił do pracy w Spółkach Wodnych i w gospodarstwie rodzinnym planując jednocześnie swoje dalsze życie i założenie rodziny. Niedługo po powrocie z wojska uległ poważnemu wypadkowi drogowemu na motocyklu, którego negatywne skutki w postaci problemów z chodzeniem odczuwał już na zawsze.


12 października 1968 roku wziął ślub z pochodzącą z Moszczenicy Marią Kuna. Tworząc dobrą rodzinę dochowali się szóstki dzieci. Są to: Jerzy, Bogusław, Ryszard, Paweł, Marek i najmłodsza Monika.


Młody Jan Gubała zwrócił uwagę na działalność społeczną, bo bardzo dobrze znał swoja wieś i jej mieszkańców. W 1970 r. wybrany został po raz pierwszy na Sołtysa Sołectwa Moszczenica. Był to trudny dla Moszczenicy okres, kiedy nie tworzyła ona samodzielnej gminy. Sołtys Jan Gubała przejął tę najważniejsza wtedy funkcje w Moszczenicy od wieloletniego poprzednika Mariana Dąbrowskiego (1958-1970). Pierwsze lata sołtysowania poprzeplatane wzlotami i upadkami. Od 1 stycznia 1973 roku utworzono Gminę Moszczenica na mocy uchwały Wojewódzkiej Rady Narodowej w Rzeszowie z 24 grudnia 1972 roku. Niestety, już od 1 lutego 1976 roku została ona zlikwidowana i wsie Moszczenica oraz Staszkówka włączono do gminy Gorlice. W 1977 roku sołtys Jan Gubała zorganizował Radę Społeczno-Gospodarczą wsi. Jako jej Przewodniczący podejmował działania aby mimo wszystko rozwijać nasza miejscowość. Udało się m.in. ukończyć budowę nowej części budynku byłego urzędu gminy i umieścić tam przedszkole oraz bibliotekę, wyremontować tzw. Starą Szkołę i wyremontować kilka kilometrów dróg.


Dopiero 1980 rok przyniósł wielkie zmiany. Jan Gubała był w grupie kilku liderów, którzy na bazie szerokiego ruchu demokratyzacji życia w kraju wysunęli hasło przywrócenia Gminy Moszczenica. Zwołał słynne Zebranie Wiejskie 16 listopada 1980 roku, kiedy licznie zgromadzeni mieszkańcy pojęli uchwałę zawierającą 13 postulatów, w tym reaktywacje gminy i utworzenie samodzielnej Spółdzielni Kółek Rolniczych w Moszczenicy. Finałem tej akcji było powołanie Gminy Moszczenica z dniem 1 października 1982 roku - pomimo, że trwał stan wojenny.

 

Pierwszy okres pełnienie funkcji Sołtysa w Moszczenicy Jan Gubała zakończył w 1989 roku, ale już w 1994, w nowej rzeczywistości prawdziwego samorządu, mieszkańcy Moszczenicy ponownie obdarzyli go zaufaniem i wybrali na sołtysa. Pomimo zmieniających się władz samorządowych, radnych, wójtów – pomimo zmieniających się rządów w kraju, Jan Gubała trwał stabilnie na swoim stanowisku, wybierany na kolejne kadencje. Ostatecznie decyzje o odejściu ze służby podjął w 2003 roku. W ten sposób ciężką pracą, życzliwością i spokojem dokonał rekordowego wyczynu: 33 lat służby mieszkańcom Moszczenicy na stanowisku Sołtysa. Był z nami w chwilach wzlotów i upokorzeń, w latach  sukcesów i upadków. Miał wspaniałą pamięć do ludzi, rodzin i numerów domów. Śmiało można ocenić, że po kilkudziesięciu latach urzędowania znał wszystkich z 3,5- tysięcznej społeczności lokalnej.

 

ŚP Jan Gubała za swoją działalność na rzecz sołectwa, gminy, województwa i kraju został uhonorowany następującymi odznaczeniami i medalami:

  • Złotym Krzyżem Zasługi (1988r.);
  • Srebrnym Krzyżem Zasługi (1980 r.);
  • Srebrnym Medalem za zasługi dla Obronności Kraju (2000 r.);
  • Złotą Odznaką „Za zasługi dla Województwa Nowosądeckiego” (1984 r.);
  • Srebrną Odznaką „Za zasługi dla Województwa Nowosądeckiego” (1983 r.);
  • Medalem Okolicznościowym 40-lecia powstania i 30-lecia Reaktywacji Gminy Moszczenica (2013 );
  • Odznaką za wysługę V lat Zarządu Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Gorlicach.


Jan Gubała zmarł 16 marca 2018 r. po długiej i ciężkiej chorobie, która przysporzyła Mu wielu cierpień. W ostatnich miesiącach i latach życia troskliwie opiekowała się Nim najbliższa rodzina cierpiąca razem z chorym.
Odszedł od nas człowiek dobrego serca i pogody ducha, pracowity, obowiązkowy i życzliwy dla wszystkich. Zawsze szukający sojuszników w budowaniu materialnego i społecznego dobra naszej Moszczenicy; stroniący od konfliktów i nerwowych działań.

Takim dobrym człowiekiem, Sołtysem – rekordzistą zapamięta Cię wdzięczna Moszczenica.

Wieczne odpoczywanie racz Mu dać Panie.

REKLAMA

Co? Gdzie? Kiedy?

REKLAMA

Pogoda

REKLAMA

Najczęściej czytane

REKLAMA
REKLAMA
Moszczenica Info
 
Na skróty
 
Image

Copyright © 2008-2022 Moszczenica Info.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja, wdrożenie: Agencja DM