Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania.
moszczenica info gmina moszczenica
Artykuły
REKLAMA
REKLAMA

Pierwiastki w organizmie człowieka

  • Dodano: piątek, 18 maj 2018 07:06
  • |
  • Autor: D.Markowicz
  • |
  • Odsłon: 3346

Organizm potrzebuje wiele substancji i pierwiastków do prawidłowego funkcjonowania. Niektóre pierwiastki w organizmie zawarte są w niewielkiej ilości, a zapotrzebowanie dzienne potrafi być znikome. Bez nich jednak organizm nie będzie funkcjonowała jak należy.

Organizm człowieka to bardzo skomplikowana struktura z wieloma procesami, do których potrzebuje wielu substancji, które dostarczane są z pokarmami albo wytwarzane wewnątrz organizmu. Do wytworzenia wielu substancji czynnych potrzeba oczywiście określonych pierwiastków, które również muszą być dostarczane z pokarmami. Bardzo często są to niewielkie ilości jak w przypadku makro- i mikroelementów, ale bez nich procesy życiowe ulegają zaburzeniu, a czasami są niemożliwe. Do takich pierwiastków należy jod, siarka, sód, potas, żelazo, magnez i wiele innych.

 

Rola jodu w organizmie jest bardziej znana z racji tego, że większość jodu jest zawarta w tarczycy, a obecność jodu jest związana przede wszystkim z czynnościami tarczycy. Jod jest jednym z pierwiastków odpowiedzialnych za przemianę materii, jest składnikiem hormonów regulujących uzyskiwanie energii i temperaturę ciała oraz hormonów odpowiedzialnych za rozwój intelektualny i fizyczny dzieci, przede wszystkim za wzrost. Jod wspomaga leczenie wielu chorób, nie tylko chorób tarczyce, zapobiega otyłości, działa uspokajająco. Niedobór jodu jest szczególnie groźny u dzieci, ponieważ może spowodować zahamowanie wzrostu i spowolnienie rozwoju intelektualnego. Opóźniony rozwój umysłowy u dzieci z niedoborem jodu może przerodzić się w trwałe upośledzenie umysłowe. Braki jodu upośledzają płodność, powodują zaburzenia miesiączki, kłopoty z utrzymaniem ciąży oraz są przyczyną niedoczynności tarczycy (widoczne wole endemiczne), która osłabia metabolizm i przyczynia się do wzrostu wagi. Przedawkowanie jodu powoduje spadek wagi na skutek szybszej przemiany materii, wytrzeszcz oczu i kilka innych uciążliwych objawów, ale najgroźniejszy jest u kobiet w ciąży i karmiących, ponieważ prowadzi do uszkodzenia tarczycy dziecka.

Źródłem jodu jest pożywienie, najwięcej mają go ryby morskie, ser żółty, brokuły, sałata, ziemniaki. Jodowana sól kuchenna jest dobrym źródłem jodu, ale nie może być traktowana jako najważniejsze źródło, ponieważ równocześnie z jodem dostarczany jest sód, którego nadmiar jest szkodliwy. W razie potrzeby można zażywać jod w tabletkach wyłącznie pod kontrolą lekarza (więcej o znaczeniu jodu dla organizmu - https://portaldlazdrowia.pl/jod-rola-i-znaczenie-w-organizmie/).

Inny pierwiastek, siarka, kojarzy nam się z zastosowaniami w przemyśle, ale nie z potrzebami organizmu. Tymczasem siarka bierze udział przemianie materii i wielu procesach życiowych. Jedną z ważniejszych funkcji jest usuwanie metali ciężkich, nikotyny, alkoholu, czyli detoksykacja organizmu. Siarka łagodzi nadkwasotę oraz wspomaga leczenie wrzodów żołądka i dwunastnicy. Pomaga również obniżyć poziom cholesterolu i trójglicerydów. Naturalnym źródłem siarki jest kapusta, kalafior, jarmuż, karczochy, jaja, mięso, podroby, rzeżucha. Siarka stosowana jako suplement pomaga w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów, choroby zwyrodnieniowej, rwy kulszowej, pomaga przy złamaniach i zwichnięciach. Ryzyko przedawkowania jest niewielkie, ponieważ nadmiar siarki jest usuwany z moczem. To oznacza również, że siarka powinna być dostarczana systematycznie w produktach żywnościowych.

O wiele bardziej znanym zastosowaniem siarki są produkty higieniczne, na przykład mydło lub żel do mycia albo szampon do włosów. Szampony walczą z łupieżem, grzybica lub łuszczycą, poprawiają wygląd włosów i ograniczają przetłuszczanie się. Preparaty do mycia działają przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie, oczyszczająco, poprawiają ukrwienie skóry i regulują pracę gruczołów łojowych. Siarka obecna jest w kremach przeciwzmarszczkowych, nawilżających, w pastach do zębów i wielu innych kosmetykach (więcej o siarce w organizmie - https://portaldlazdrowia.pl/siarka/).

Pozornie nieistotne pierwiastki, których potrzebujemy niewiele, tak naprawdę mogą mieć decydujące znaczenie o naszym zdrowiu. Siarka i jod to tylko przykłady, jak ważne dla organizmu mogą być niewielkie ilości tych pierwiastków. Podstawą jest zrównoważona dieta, bardzo różnorodna, która pozwoli na systematyczne dostarczanie wszystkich niezbędnych pierwiastków i substancji.

REKLAMA

Co? Gdzie? Kiedy?

REKLAMA
REKLAMA

Pogoda

REKLAMA

Najczęściej czytane

REKLAMA
REKLAMA
Moszczenica Info
 
Na skróty
 
Image

Copyright © 2008-2022 Moszczenica Info.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja, wdrożenie: Agencja DM